Jak zdać maturę z biologii

Biologia niezmiennie od lat cieszy się bardzo dużą popularnością jeśli chodzi o wybór na egzaminie maturalnym. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ matura biologia zdana z wysokimi wynikami, otwiera bardzo szerokie możliwości zawodowe. Nie jest to przedmiot łatwy, dlatego przygotowania do egzaminu warto jest zacząć odpowiednio wcześnie i nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Matura biologia wybierana jako przedmiot dodatkowy, może być zdawana tylko na poziomie rozszerzonym. O ile, do zaliczenia poziomu podstawowego wystarczą wiadomości, uzyskane na lekcjach, to by dobrze zdać poziom rozszerzony, trzeba pokusić się o samodzielną naukę w domu.

Dedykowane materiały do nauki

Przerabianie materiału z podręcznika szkolnego może być niekoniecznie dobrą strategią, jeśli chodzi o przygotowania do egzaminu. Znacznie lepiej jest sięgać po pomoce naukowe, które powstały z myślą o maturze i są odpowiednio uporządkowane. “Vademecum maturzysty. Biologia” Ewy Pyłki-Gutowskiej to pozycja niemal obowiązkowa. To kompendium wiedzy, który zawiera wszystkie niezbędne informacje, przygotowujące do egzaminu matura biologia, również na poziomie rozszerzonym. Pojawiające się ilustracje, tabele i schematy pozwalają na znacznie przyjemniejsze przyswojenie wiedzy. Kolejną pozycją, którą warto jest mieć w swoich zbiorach jest “Repetytorium maturzysty 2022. Biologia” Macieja Mikołajczyka i Jolanty Zygmunt. Przeznaczona dla uczniów szkół średnich oraz techników. Treści obejmują nie tylko wiedzę z klasy maturalnej, ale również wcześniejszych lat, z których materiał może pojawić się na egzaminie. Jeśli zależy nam na utrwaleniu wiadomości, to świetną propozycją jest “Teraz matura. Biologia. Tuż przed egzaminem” wydawnictwa Nowa Era. Książka podzielona na 6 działów pozwala na utrwalenie najważniejszych wiadomości.

Sięganie po arkusze z poprzednich lat jest bardzo dobrą opcją. Pozwoli to na zapoznanie się z odpowiedziami, które są tworzone z “kluczem” i zapoznanie się z samą specyfiką zadań.